OCT 29

Badanie techniczne pojazdu – przykry obowiązek?
Opublikowany przez: Marek Kowal | Tagi: transport, przewozy, spedycja, motoryzacja | Data: 2018-02-12

Wielu kierowców obowiązkowe badanie techniczne stanu ich pojazdów traktuje jedynie jako przykry obowiązek wynikający z przepisów prawa, który może skończyć się odmową przybicia przeglądu i dodatkowymi kosztami oprócz samej opłaty za przegląd.

Wbrew pozorom stacje kontroli pojazdów muszą funkcjonować na takich zasadach, aby zapewnić nam bezpieczną możliwość poruszania się po drogach!

Polska a Skandynawia
Najlepiej przytoczyć tutaj przykład Skandynawii, gdzie średni wiek samochodów osobowych to niespełna dziesięć lat, a przegląd za pierwszym razem przechodzi raptem 70 procent pojazdów. W Polsce, pomimo średniej wieku w okolicach 15 lat, według różnych statystyk za pierwszym razem pozytywny wynik przeglądu stwierdza się w 90 do 95 procent przypadków. Wbrew pozorom nie świadczy to lepszym stanie technicznym naszych pojazdów, a o mniejszej rzetelności diagnostów i mniejszej restrykcyjności wymagań stawianych pojazdom w związku z możliwymi usterkami.

Dokładne przeglądy?
Stacja kontroli pojazdów, a właściwie to jej pracownicy, powinni dokładnie sprawdzić stan naszego pojazdu nie tylko podczas okresowych przeglądów obowiązkowych, ale również w przypadku każdorazowego podjechania na stację i wyrażenia chęci zbadania stanu technicznego pojazdu. Warto to robić częściej niż raz w roku, gdyż ten sposób wcześniej możemy się dowiedzieć o usterkach naszego pojazdu i znacznie szybciej przywrócić go do pełnej sprawności (ma to szczególne znacznie w przypadku osób, które nie mają do czynienia zbyt wiele z mechaniką, a tym samym nie potrafią samodzielnie sprawdzić chociażby sprawności zawieszenia w samochodzie). Również przed wakacyjnym wyjazdem warto dokładnie sprawdzić samochód na stacji diagnostycznej!

Podsumowując, nie traktujemy stacji kontroli pojazdów jako „zła koniecznego”, a nawet wymagajmy rzetelnego sprawdzenia stanu technicznego naszego pojazdu – tutaj chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo!

Fotografie:

transport

przewozy

spedycja

motoryzacja

Twój komentarz