OCT 29

Jaka powinna być dobrze zapakowana przesyłka?

Zakupy przez internet to obecnie norma.

Nie wychodząc z domu, sprzed monitora zamawiamy ubrania, elektronikę, produkty spożywcze a czasem także towary luksusowe. Klient płaci i wymaga - zarówno dobrej jakości produktu, jak i bezpiecznego, praktycznego opakowania. 
Najczęściej stosowana ochrona przedmiotów podczas transportu łączy w sobie dwie warstwy. Zewnętrzna, często z kartonu, powinna być sztywna i zabezpieczać zawartość przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wewnętrzna natomiast chroni przed takimi wypadkami, jak zalanie płynem. Dlatego najczęściej stosuje się folię plastikową (strecz) lub matę bąbelkową. (zobacz)
Bardzo często opakowania ochronne składają się z samego plastiku - jest to zwykle kilka warstw folii zaklejonych szczelnie taśmą klejącą. Taka przesyłka na pewno nie zniszczy się w wyniku zalania. Gdy próbujemy przebić się przez szczelnie owijające nasze zakupy plastikowe warstwy, na myśl nasuwają nam się jednak góry śmieci, które nigdy się nie rozłożą. Nasza planeta tonie w plastiku, jest on toksyczny dla zwierząt, w tym dla człowieka. 
Czy istnieje alternatywa dla foliowego pakowania przesyłek? Ci, którym bliska jest tematyka ekologicznego stylu życia, spotkali się już zapewne z terminem "zero waste" czyli życiem w taki sposób, by ograniczyć do minimum produkowane przez siebie śmieci. Wiele sklepów (głównie tych z ekologiczną żywnością czy kosmetykami naturalnymi) oferuje już opcję wysyłki zakupów w opakowaniach pochodzących z recyklingu. Wypełnieniem paczki stają się na przykład gazety lub inny niepotrzebny papier i kartoniki, z powodzeniem zastępujące folię.  
Ten sposób pakowania ma ogromne plusy dla naszej planety, jednak nie chroni w stu procentach naszej przesyłki. Jeśli kupujemy książkę czy coś równie podatnego na uszkodzenie poprzez zalanie cieczą, wtedy najlepszym zabezpieczeniem wciąż pozostaje plastikowa folia. Czy ktoś wymyśli alternatywę...? Pożyjemy, zobaczymy!

Fotografie:

ochrona przedmiotów podczas transportu

opakowania ochronne

Twój komentarz